VPMi saadikud: Lauri ja Janar

Janar Juhkov ja Lauri Tõnise VPMil. Fotokollaaž: Risto Võsaste

Sel korral on fookuses kaks meest, kes võtavad igal aastal ette tee juurte juurde Vooremaale pealinnast. 

Lauri Tõnise on pärit Tallinnast, aga pere põlistalu asub Endise Kuremaa abimõisa Imukvere maadel, seega on Vooremaa Poolmaratoni rada mehele kodune.

Jooksmisega on ta aktiivsemalt tegelenud viimased 10 aastat ning meeldib osaleda erinevatel jooksudel Eesti eri kohtades. Tavaliselt algab hooaeg kevadise Tartu jooksumaratoniga Otepäält Elvasse (24km), sisaldab veel Rakvere Ööjoksu, Tallinna Maratoni, Vooremaa Poolmaratoni ning lõppeb siis sügisese Tartu Linnmaratoniga.

1. Vooremaa Poolmaratoni leidis Lauri läbi kohalike reklaamide ja otsus osa võtta sündis kiirelt – kui jooks tuleb koju kätte, pole tarvis pikalt mõelda. Tõnise kiidab VPM-i ladusat korraldust, ainulaadset rajaprofiili ja esimese poole korralikke tõusumeetreid, mis panevad proovile. Juba 5. korda kutsub osalema ka jooksu suurus – tegu ei ole massiüritusega, vaid sooja olustiku ja sõbraliku korraldusega sündmusega. Teisest korrast alates on oma panuse jooksu andnud ka Lauri kaasa vabatahtlike ridades.

Raja kõige ilusamateks kohtadeks peab Lauri jooksu alguspunkti Kuremaa mõisa, mõisaalleed koos tuulikuga ja loomulikult ka uhket laskumist Laiuse mäelt. Kuna ilusaid kohti rajal jagub, soovitab Tõnise osaleda ka neil, kes pole siinkandis veel palju käinud. Lisaks on VPM ka meeldiv proovilepanek Tartu Linnamaratonil osalejatele, sest reeglina jääb nende kahe jooksu vahele kaks nädalat.

Janar Juhkov elab ja töötab Harjumaal, kuid on pärit Peipsiääre vallast Palalt (endine Jõgevamaa), mis ei ole üldse kaugel Vooremaa radadest.

Tee jooksmiseni leidis Juhkov tänu soovile kaalu langetada – jooksmine ja toitumise jälgimine oli lihtsam viis kaalust alla võtta. Sellest sai aga rohekm kui 10 aastat tagasi elustiil, millest nüüdseks on raske loobuda. Janari tavadistants ongi pigem pikemad distantsid – poolmaraton ja maraton, kuid jookseb ka 3000 m taksitusjooksu, 5 km ja 10 km. Eks kõik distantsid on ühele või teisele distantsile heaks trenniks.

Tundub, et kodukandis toimuvad jooksud meelitavad rahvast – ka Janar sai info Vooremaa Poolmaratoni toimumisest kohalikest reklaamidest ning pikalt kõhklema ei pidanud. See on ka peamine põhjus, miks Juhkov on VPM-ile tulemas juba 5. korda. Lisaks on tal soov ja tahe, et saaks oma elus joosta ühel võistlusel algusest peale ja nii kaua kuni ise jooksmisega tegeleb. Kokkuvõtlikult võiks öelda, et Juhkov elab, kasvab ja vananeb antud võistlusega koos.

Esimese erilise aspektina rajal toob Janar välja tõusumeetrid – esimesel korral ehmatasid need parajalt. Kõige ilusam ja ägedam on loomulikult Laiuse mäe tõusu tipp, mida saab küll nautida vähest aega, kuid see vaade on fantastiline: oled samal kõrgusel koos puulatvadega, otse ees paistab Jõgeva ja selja taga Laiuse kiriku torni tipp. Kõikide jooksjate poolt välja toodud kaunis mäevaade võib ka olla ohtlik: ühel aastal oli vihm teinud oma töö ja seda laskumist oleks mees tahtnud koos kelguga võtta, kuna iga sekund oli tunne, et tuleb tagumine ots maha panna, et tervelt alla jõuda. „Jooksu mõttes on see hirmsaim katsumus sinna saada, aga kui seal oled, siis on hingematvalt ilus“, sõnab Janar. Ainuüksi selle pärast tasub juba osaleda Vooremaa Poolmaratonil.

Soovime meestele edu ja väledaid jalgu 5. Vooremaa Poolmaratonil!